Osiągnięcia

Osiągnięcia Laboratorium modelarstwa lotniczego i kosmicznego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „LEONARDO”, CKPiDN Mielec.

Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych – Polish Challenge
(Pruszków, 14-21 marca 2015)
Bartosz Kaźmierski III miejsce Klasa F3P-AFM Junior – aeromusical
Mistrzostwa Europy Modeli Kosmicznych
(Lwów, 21-28 sierpnia 2015) Wyniki indywidualne
Andrzej Rusinowski I miejsce

Mistrz Europy

Klasa S7 Junior – latające modele rakiet kosmicznych
Andrzej Rusinowski II miejsce

Wicemistrz Europy

Klasa S5B Junior – redukcyjne modele wysokościowe
Wojciech Koszelski II miejsce

Wicemistrz Europy

Klasa S7 Junior – latające modele rakiet kosmicznych
Wojciech Koszelski II miejsce

Wicemistrz Europy

Klasa S5B Junior – redukcyjne modele wysokościowe
Grzegorz Goryczka III miejsce Klasa S7 Senior – latające modele rakiet kosmicznych
Grzegorz Goryczka III miejsce Klasa S5C Senior – wysokościowe latające modele rakiet kosmicznych
Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych
(Lisie Kąty k.Grudziądza, 12-14 czerwca 2015)
Przemysław Żurawski I miejsce

Mistrz Polski

Klasa S5B Junior – redukcyjne modele wysokościowe
Przemysław Żurawski II miejsce

Wicemistrz Polski

Klasa S1A Junior – wysokościowe modele rakiet
Grzegorz Goryczka II miejsce
Wicemistrz Polski
Klasa S7 Senior – latające modele rakiet kosmicznych
Grzegorz Goryczka II miejsce
Wicemistrz Polski
Klasa S5C Senior – wysokościowe latające modele rakiet kosmicznych
Wojciech Koszelski II miejsce
Wicemistrz Polski
Klasa S7 Junior – latające modele rakiet kosmicznych
Wojciech Koszelski II miejsce
Wicemistrz Polski
Klasa S5B Junior – redukcyjne modele wysokościowe
Bartosz Kaźmierski II miejsce
Wicemistrz Polski
Klasa S8E/P Junior -konkurencja seniorów, rakietoplany zdalnie sterowane
Mateusz Skop III miejsce Klasa S5C Junior – wysokościowe modele latające
Eryk Halaburda III miejsce Klasa S8D Junior – rakietoplany zdalnie sterowane
Andrzej Rusinowski III miejsce Klasa S7 Junior – latające modele rakiet kosmicznych
Mistrzostwa Polski Aeromusical F3P-AFM
(Warszawa, luty 2015)
Bartosz Kaźmierski III miejsce Klasa F3P Junior – akrobacja precyzyjna
Bartosz Kaźmierski III miejsce Klasa F3P-AFM Junior – aeromusical
Puchar Świata Modeli Kosmicznych „Tatry Cup”
(Nowy Targ, 26-28 września 2014)
Bartosz Kaźmierski I miejsce Klasa S8D Junior – rakietoplany zdalnie sterowane
Puchar Świata Modeli Kosmicznych
(Kraków 31 maja 2015)
Andrzej Rusinowski I miejsce Klasa S7 Junior – latające modele rakiet kosmicznych
Grzegorz Goryczka III miejsce Klasa S7 Senior – latające modele rakiet
Puchar Świata Modeli Kosmicznych TATRY CUP
Nowy Targ, 26-27 września 2015
Eryk Halaburda I miejsce Klasa S8D Junior – rakietoplany zdalnie sterowane
Grzegorz Goryczka III miejsce Klasa S7 Senior – latające modele rakiet


Gigantyczny sukces mieleckich modelarzy

mpmk022W dnach 12-14 czerwca br. na lotnisku w Lisich Kątach k. Grudziądza odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych Juniorów i Seniorów. Rokrocznie w imprezie bierze udział młodzież z Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych, działającego w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Tegoroczne Mistrzostwa Polski były dla mielczan wyjątkowo udane- podczas zawodów zdobyli oni aż 10 medali!

W skład mieleckiej drużyny wszedł instruktor modelarski Grzegorz Goryczka wraz z podopiecznymi: Wojciechem Koszelskim (SP nr 2 w Mielcu), Przemysławem Żurawskim (Gimnazjum nr 1 w Mielcu), Erykiem Halaburdą (Gimnazjum nr 2 w Mielcu), Bartoszem Kaźmierskim (II LO w Mielcu), Andrzejem Rusinowskim (II LO w Mielcu), Sebastianem Strycharzem (ZSOiZ w Gromniku) i Mateuszem Skopem. Większość ekipy (z wyjątkiem Przemka, Eryka i Sebastiana) stanowili medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, co było świetną prognozą. I rzeczywiście, modelarze nie zawiedli mieleckich fanów sportów lotniczych…

Występ mielczan, oprócz wysokiego poziomu technicznego, cechował się także niezwykłą wszechstronnością. Startowali oni niemal we wszystkich konkurencjach, jakie rozegrano podczas tegorocznych MP. Mieleccy modelarze startowali zatem w kategoriach rakiet wysokościowych S1, kategoriach makiet wysokościowych S5 (w tej kategorii startują modele będące odwzorowaniem prawdziwych rakiet, dlatego też oprócz wysokości lotu liczy się estetyka i precyzja wykonania), kategorii makiet S7 (tu z kolei sędziowie biorą pod uwagę jakość wykonania modelu i lotu, nie zaś jego wysokość) oraz kategorii S8, która polega na „pilotażu” zdalnie sterowanego modelu szybowca wynoszonego w górę z pomocą silników rakietowych.

Chyba największym zaskoczeniem tegorocznych zawodów były sukcesy Przemysława Żurawskiego. Mimo, że na zajęcia modelarskie w MAUT „Leonardo” uczęszcza od listopada, już teraz umiejętności pozwoliły mu zdobyć dwa z mieleckich medali: II miejsce w kategorii juniorów S1A (rakiet wysokościowych) oraz I miejsce i tytuł Mistrza Polski w klasie S5B (redukcyjne modele wysokościowe).

Równie udany występ zaliczył instruktor Grzegorz Goryczka- zdobył on dwa srebrne medale, z tego jeden w kategorii S7, drugi zaś w podobnej S5C, gdzie tuż za trenerem zakwalifikował się Mateusz Skop, co dało mu brązowy medal.

Podobnie jak instruktor, uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Mielcu Wojciech Koszelski także zdobył dwa drugie miejsca, w kategoriach juniorskich S7 i S5B. W tej pierwszej na trzecim stopniu podium stanął Andrzej Rusinowski, również z MAUT „Leonardo”.

Jedną z najważniejszych konkurencji dla mieleckich modelarzy były kategorie S8D i S8E/P, czyli rywalizacje polegające na sterowaniu rakietoplanem (zdalnie kierowanym szybowcem napędzanym silnikiem rakietowym, a po osiągnięciu określonej wysokości prądami powietrznymi). W klasie S8D trzecie miejsce zajął Eryk Halaburda z Gimnazjum nr 2 w Mielcu, o jedną sekundę pokonując zeszłorocznego Wicemistrza Polski w tej kategorii, Bartosza Kaźmierskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Bartkowi nie udało się wprawdzie obronić tytułu, ale osiągnął inny, większy sukces, pokonując aktualnego Mistrza Europy i byłego Wicemistrza Europy w kategorii S8E/P, co dało mu drugie miejsce.

-Zawody były bardzo udane, jednak należy pamiętać, że sukces jest wynikiem ciężkiej pracy z całego roku szkolnego działania modelarni- powiedział po powrocie trener Grzegorz Goryczka.

Mistrzostwa Polski można traktować, jako świetną zapowiedź Mistrzostw Europy, które odbędę się pod koniec wakacji we Lwowie na Ukrainie. W skład reprezentacji Polski na ME wejdzie czterech mielczan: Wojciech Koszelski, Andrzej Rusinowski i Grzegorz Goryczka latający w kategoriach S7 i S5 oraz Bartosz Kaźmierski, który będzie reprezentował nasz kraj w klasie rakietoplanów S8D. Warto wspomnieć, że trener Kadry Narodowej Jerzy Boniecki wybrał Eryka Halaburdę na jednego z sędziów podczas zawodów we Lwowie, co jest dla niego i całej mieleckiej społeczności olbrzymim wyróżnieniem (z każdego kraju na zawody jedzie tylko dwóch arbitrów).

Zwycięzcom gratulujemy i przypominamy, że już we wrześniu rozpoczną się zapisy na kolejny rok szkolny zajęć w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, która oprócz kursu modelarskiego ma w swojej ofercie także poszerzanie umiejętności z zakresu budowy i programowania robotów, fotografii i obróbki cyfrowej, wirtualnego pilotażu samolotów oraz wielu innych dziedzin techniki. Warto dodać, że wszystkie zajęcia odbywają się z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz pomocy finansowej instytucji samorządowych (Starostwo Powiatowe w Mielcu, Urząd Miasta w Mielcu), Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oddział w Mielcu oraz wsparciu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w postaci najlepszych podzespołów do budowy modeli, bez których osiągnięcie tych sukcesów byłoby niemożliwe.

Bo bardzo ważne, by mieć pasję. Ale równie ważne, by móc ją rozwijać…

 

Michał Krawiec


 Dwa mieleckie puchary

krakow_zawodyW dniach 29-31 maja br. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa odbyły się Zawody Pucharu Świata i Pucharu Polski w Modelarstwie Kosmicznym. Mieleccy modelarze przywieźli z tej imprezy dwa bardzo dobre wyniki, kolejny raz udowadniając wysoki poziom swoich umiejętności lotniczych.

W zawodach brali udział mieleccy modelarze uczestniczący w warsztatach zorganizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii  Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.  Startowali oni w dwóch konkurencjach: S8D i S8E/P (rakietoplanów zdalnie sterowanych) oraz S7 (makiet w określonej skali). Pierwsza polega na wykonaniu kilku lotów zdalnie sterowanym modelem szybowca wynoszonego silnikiem rakietowym, a druga na locie modelem rakiety, zaś przy ocenie brane są pod uwagę jakość wykonania modelu i płynność lotu wraz dodatkowymi efektami w postaci np. odrzucanych stopniowo członów wyposażonych we własne silniki lub imitacje sond kosmicznych.

W kategorii S7 instruktor modelarstwa Grzegorz Goryczka z MAUT „Leonardo” zajął 3. miejsce w kategorii seniorów, zaś jego podopieczny Andrzej Rusinowski (uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu) stanął na najwyższym stopniu podium wśród juniorów.  Startowali oni modelami rakiet „Meteor”, które prawie pół wieku temu produkowano w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Warto dodać, że tak dobre wyniki osiągnęli mimo problemów technicznych (silnik rakiety „Meteor-2” Goryczki eksplodował w momencie pierwszego startu), co dodatkowo dobrze świadczy o poziomie umiejętności mielczan.

Starty mieleckich modelarzy w kategorii S8E/P również były bardzo udane- Andrzej Rusinowski zakwalifikował się do finału.  W kategorii rakietoplanów był to drugi tak dobry występ podczas zawodów Pucharu Świata obok sukcesu Bartosza Kaźmierskiego, który pod koniec września ub. roku wygrał zawody Pucharu Świata „Tatry Cup” w Nowym Targu.

Oprócz instruktora Grzegorza Goryczki i Andrzeja Rusinowskiego w skład mieleckiej drużyny weszli: Wojciech Koszelski (SP 2 w Mielcu), Eryk Halaburda (Gimnazjum nr 2 w Mielcu), Bartosz Kaźmierski (II LO w Mielcu), Sebastian Strycharz (ZSOiZ w Gromniku) oraz Mateusz Skop.

Michał Krawiec fot. Tomasz Kaźmierski


III miejsce Bartosza Kaźmierskiego na Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych

osiagniecie1W dniach 14-21 marca 2015 roku na hali BGŻ Arena w podwarszawskim Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych. W ramach tej imprezy w sobotę 21 marca rozegrano zawody Polish Challenge. Bartosz Kaźmierski z Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych MAUT „Leonardo” z Mielca zajął III miejsce w kategorii F3P-AFM junior (aeromusical’u).

Bartosz wraz z instruktorem modelarskim Grzegorzem Goryczką pojechali na zawody dopiero ostatniego dnia, na interesującą ich konkurencję. Należy tutaj wyjaśnić, jak przebiegają zawody w kategorii F3P-AFM. Aeromusical polega na lataniu halowym modelem zdalnie sterowanym w rytm muzyki. Skomplikowane figury akrobacyjne świetnie zsynchronizowane z muzyką klasyczną lub nowoczesną decydują o widowiskowości tego typu pokazów. Loty modeli są uzupełnione przez liczne dodatkowe efekty, takie jak wyrzucane w locie konfetti, stosowanie wstęg rozwijających się i odczepiających w trakcie występu, a nawet stosowanie ciągu wstecznego, przez co samoloty te „łamią prawa fizyki”.

Nastrój mieleckich zawodników przed zawodami nie był zbyt optymistyczny. –Zawodnicy startujący podczas tej imprezy to najlepsi modelarze całego świata. Nie liczymy na czołowe miejsca, wyjazd traktujemy jako ciekawe doświadczenie, które niewątpliwie przyda się na następnych zawodach – powiedział na początku marca instruktor Grzegorz Goryczka. Jak widać, trener był złym prorokiem…

Na początku zawodów Bartek, startujący w kategorii juniorów wykonał dwa loty treningowe, podczas których doszło do niewielkiej awarii. Na szczęście uszkodzenie udało się usunąć przed rozpoczęciem lotów konkursowych. Pierwszy lot nie był oceniony zbyt dobrze, ale kolejne trzy występy Bartosza zostały docenione przez sędziów. W jednym z pokazów mielczanin został nagrodzony przez jednego z sędziów międzynarodowych wyłącznie notami 10/10 za każde kryterium oceniania. Ostatecznie na szczycie tabeli uplasowali się Niemcy, zajmując pierwsze dwa stopnie podium. W tej sytuacji najzacieklejsza walka toczyła się o trzecie miejsce. W tej oto rywalizacji ostatecznie wygrał Bartek Kaźmierski, pokonując Amerykanina Josepha Szczura i zapewniając sobie trzecie miejsce w kategorii juniorów, a dziewiąte w klasyfikacji ogólnej. Jako że zawody były rozgrywane na poziomie międzynarodowym i przy ogromnym udziale obcokrajowców można śmiało stwierdzić, że Bartek jest nieoficjalnym II Wicemistrzem Świata.

Bartosz Kaźmierski podczas zawodów pilotował model Adder własnej konstrukcji, co dodatkowo zwiększa prestiż jego sukcesu. Model został zaprojektowany przy użyciu programów do modelowania 3D, a wykonany z wytrzymałej i lekkiej pianki- depronu. Jak powiedział Bartosz, to właśnie wykorzystywana przezeń niespotykana zbyt często technologia w dużej mierze przyczynia się do uzyskiwanych wyników.

-Swój sukces w ogromnym stopniu zawdzięczam pracownikom Gimnazjum nr 2 w Mielcu, zwłaszcza p. Robertowi Kaganowi oraz p. Witoldowi Pierogowi z MOSiR Mielec, którzy bardzo pomogli mi w uzyskaniu dostępu do hal, w których trenuję, a także CKPiDN w Mielcu i PZL Mielec za wsparcie sprzętowe – dodał Bartek.

Bartosz Kaźmierski interesuje się modelarstwem od końca szkoły podstawowej. W czasie nauki w Gimnazjum nr 2 w Mielcu rozwijał swoje pasje w szkolnym kółku modelarskim. Obecnie uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu, jednocześnie rozwijając swoją pasję w Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych MAUT „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W czerwcu 2014 roku Bartek został Wicemistrzem Polski w kategorii rakietoplanów (zdalnie sterowanych szybowców z napędem rakietowym). W styczniu br.  uzyskał tytuł II v-ce Mistrza Polski w aeromusical’u oraz II v-ce Mistrza Polski w halowej akrobacji precyzyjnej F3P.