Sprawozdanie z inauguracji

18 lutego 2015 r. w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Mielcu odbyła się inauguracja Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. Patronat naukowy nad MAUT „Leonardo” objął Prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko, Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, który uświetnił swoją obecnością uroczystość inauguracyjną. Ponadto wśród zaproszonych gości, wspierających inicjatywę, znaleźli się między innymi prof. AGH dr hab inż. Bolesław Karwat, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba, Dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr hab. Michał Federowicz, Dyrektor Techniczny PZL Mielec Bogdan Ostrowski, Dyrektor ARP SSE „Euro-Park” Mielec Krzysztof Ślęzak, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jan Tarapata, przedsiębiorcy oraz dyrektorzy mieleckich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Inicjatywa utworzenia Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu stanowi naturalną konsekwencję organizowanych w Mielcu z bardzo dużym powodzeniem pięciu edycji Mieleckich Festiwali Nauki i Techniki. Głównym przesłaniem towarzyszącym Festiwalom   było rozbudzenie wśród młodych mielczan zainteresowań matematyczno-przyrodniczych oraz technicznych. Służyć temu miały przemawiające do wyobraźni eksperymenty, pokazy oraz wykłady popularnonaukowe. Wszystko po to, aby naukę i technikę pokazać w sposób zrozumiały i zarazem atrakcyjny, i… niekoniecznie w murach szkolnych.

Jak podkreślił Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN w Mielcu, powołując do życia „Leonardo”, myślimy już o rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz konkretnych umiejętności technicznych – związanych głównie z przemysłowym charakterem naszego miasta. Stąd w naszej pierwszej ofercie znalazły się następujące zajęcia:

  • Laboratorium modelarstwa i rakiet kosmicznych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
  • Zapis konstrukcji z elementami wspomagania projektowania 2D i 3D dla uczniów liceów ogólnokształcących oraz dla uczniów uczestniczących w zajęciach z modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
  • Laboratorium budowy i programowania robotów dla uczniów gimnazjów.
  • Wirtualne loty nad Mielcem – kurs pilotażu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Merytorycznym oraz organizacyjnym partnerem tych zajęć jest Mieleckie Stowarzyszenie Lotnicze EPML Spotters.
  • Praktyczne podstawy fotografii i grafiki cyfrowej dla uczniów gimnazjów.
  • Zobacz – Zbuduj – Zademonstruj”. Budujemy szkolne centra nauki dla uczniów gimnazjów.

Wszystkie zajęcia są organizowane w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania. Warto także odnotować, że są one bezpłatne dla jego uczestników.

Istotnym elementem wzbogacającym ofertę MAUT „Leonardo” są wykłady popularnonaukowe dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach cyklu „Człowiek – technika – rozwój”.

Podczas uroczystości inaugurującej pierwsi absolwenci Akademii – licealiści – otrzymali z rąk Prof. dr. hab. inż. Andrzeja Tytki dyplom poświadczający ukończenie zajęć pn. Zapis konstrukcji z elementami wspomagania projektowania 2D i 3D. Zajęcia prowadzono w ramach grup pilotażowych.

Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z elementami oferty programowej Akademii. Zaprezentowano zajęcia pn. Wirtualne loty nad Mielcem, będące kursem pilotażu przygotowanym przez Mieleckie Stowarzyszenie Lotnicze EPML Spotters. Goście mogli także zobaczyć funkcjonowanie Laboratorium budowy i programowania robotów, a także osiągniecia Laboratorium modelarstwa i rakiet kosmicznych. Instruktor Grzegorz Goryczka opowiedział o początkach działalności modelarni w CKPiDN, przedstawił koncepcję, plany oraz wykorzystywane technologie. Zwieńczeniem uroczystości był pokazowy lot ultralekkiego modelu samolotu przygotowany przez Bartosz Kaźmierskiego, wielokrotnego laureata wielu prestiżowych zawodów o randze ogólnopolskiej i światowej, który rozwija swoje pasje pod okiem instruktora Grzegorza Goryczki.

Poprzez organizację zajęć prowadzonych w systemie pozaszkolnym, chcemy nie tylko przygotować uczniów do udziału w konkursach organizowanych na terenie kraju, ale przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że obcowanie ze światem nauki i techniki stanowi niezapomnianą przygodę, która przygotuje uczniów do przyszłych wyborów dalszej drogi kształcenia.

Inicjatywę wspierają Starostwo Powiatowe w Mielcu oraz Urząd Miasta w Mielcu, natomiast pierwszymi sponsorami zostały Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. oraz Kirchhoff Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny objęły: portal internetowy hej.mielec.pl, Tygodnik Regionalny „KORSO” oraz Radio Leliwa.

Warto podkreślić, iż w najbliższych dniach zostanie powołana Rada Programowa skupiająca przedstawicieli szkół wyższych, placówek oświatowo-wychowawczych, podmiotów gospodarczych i jednostek samorządu terytorialnego.

Dlaczego Leonardo?

Idea Leonarda da Vinci na tytularnego patrona Akademii pojawiła się już w trakcie I Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki w 2011 roku. Odwołując się do znanych nam osiągnięć Leonarda, nie tylko w dziedzinie sztuki, ale przede wszystkim w zakresie matematyki i techniki dostrzegamy, że renesansowy mistrz posiadał ogromną wyobraźnię i ciekawość świata. Może warto przywołać tutaj jego projekt helikoptera unoszonego przez wirnik wprawiany w ruch przez czterech mężczyzn, czy tez projekt lotni ze skrzydłami rozpiętymi na szkielecie siatkowym oraz ogonem rozpostartym podobnie, jak u ptaka. Jedyną barierą tamtych czasów była technologia, która nie pozwalała na wdrażanie proponowanych przez niego pomysłów. Obecnie jesteśmy świadkami odmiennej sytuacji – technologia przestaje być barierą, a tym co nas ogranicza jest wyobraźnia. Dlatego też poprzez działalność Akademii chcemy wśród uczniów promować ciekawość świata oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność.